General Election 2017: Who's standing in South Yorkshire?

editorial image
15
Have your say

The candidates who will fight for the votes of South Yorkshire residents in this summer’s General Election have been confirmed.

The Conservatives, Labour and the Liberal Democrats, along with smaller parties such as the Greens, Ukip, the Social Democratic Party and the Yorkshire Party will try to win seats across the region on June 8.

The list of candidates for each seat, in alphabetical order, is as follows:

Sheffield Brightside and Hillsborough

Current:

Gill Furniss (Lab)

Confirmed as standing:

Simon Clement-Jones (Lib Dem)

Mike Driver (Workers Revolutionary Party)

Gill Furniss (Lab)

Christine Gilligan Kubo (Green)

Shane Harper (UK Independence Party)

Michael Naughton (Conservative)

Muzafar Rahman (Social Democratic Party)

Sheffield Central

Current:

Paul Blomfield (Lab)

Confirmed as standing:

Natalie Bennett (Green)

Paul Blomfield (Lab)

Jack Carrington (Yorkshire Party)

Dominic Cook (Ukip)

Shaffaq Mohammed (Lib Dem)

Robert Moran (Pirate Party UK)

Stephanie Roe (Con)

Joe Westridge (SDP)

Sheffield Hallam

Current:

Nick Clegg (Lib Dem)

Confirmed as standing:

Nick Clegg (Lib Dem)

Jared O’Mara (Lab)

Logan Robin (Green)

John Thurley (Ukip)

Ian Walker (Con)

Steven Winstone (SDP)

Sheffield Heeley

Current:

Louise Haigh (Lab)

Confirmed as standing:

Howard Denby (Ukip)

Dr Gordon Gregory (Con)

Louise Haigh (Lab)

Jaspreet Oberoi (SDP)

Joe Otten (Lib Dem)

Declan Walsh (Green)

Sheffield South East

Current:

Clive Betts (Lab)

Confirmed as standing:

Clive Betts (Lab)

Lindsey Cawrey (Con)

Dennise Dawson (Ukip)

Ishleen Oberoi (SDP)

Colin Ross (Lib Dem)

Penistone and Stocksbridge

Current:

Angela Smith (Lab)

Confirmed as standing:

Penny Baker (Lib Dem)

John Booker (Ukip)

Angela Smith (Lab)

Nicola Wilson (Con)

Barnsley Central

Current:

Dan Jarvis (Lab)

Confirmed as standing:

Gavin Felton (Ukip)

Amanda Ford (Con)

Dan Jarvis (Lab)

Stephen Morris (English Democrat)

David Ridgway (Lib Dem)

Richard Trotman (Green)

Barnsley East

Current:

Michael Dugher (Lab)

Confirmed as standing:

James Dalton (Ukip)

Tony Devoy (Yorkshire Party)

Andrew Lloyd (Con)

Stephanie Peacock (Lab)

Kevin Riddiough (English Democrat)

Nicola Turner (Lib Dem)

Don Valley

Current:

Caroline Flint (Lab)

Confirmed as standing:

Aaron Bell (Con)

Caroline Flint (Lab)

Stevie Manion (Yorkshire)

Anthony Smith (Lib Dem)

Doncaster Central

Current:

Rosie Winterton (Lab)

Confirmed as standing:

Alison Brelsford (Lib Dem)

Tom Hunt (Con)

Eddie Todd (Independent)

Chris Whitwood (Yorkshire Party)

Rosie Winterton (Lab)

Doncaster North

Current:

Ed Miliband (Lab)

Confirmed as standing:

Robert Adamson (Lib Dem)

Shade Adoh (Con)

David Allen (English Democrat)

Charlie Bridges (Yorkshire)

Frank Calladine (Independent)

Ed Miliband (Lab)

Kim Parkinson (Ukip)

Rother Valley

Current:

Kevin Barron (Lab)

Confirmed as standing:

Kevin Barron (Lab)

Bethan Eddy (Con)

Lee Hunter (Ukip)

Paul Martin (GReen)

Katie Pruszynski (Lib Dem)

Rotherham

Current:

Sarah Champion (Lab)

Confirmed as standing:

James Bellis (Con)

Mick Bower (Yorkshire Party)

Dr Adam Carter (Lib Dem)

Sarah Champion (Lab)

Allen Cowles (Ukip)

Wentworth and Dearne

Current:

John Healey (Lab)

Confirmed as standing:

John Healey (Lab)

Steven Jackson (Con)

Janice Middleton (Lib Dem)

Back to the top of the page