LIVE: Sheffield Council election results - Labour in control, Billings remains PCC

Results from the Sheffield City Council election count are in.

Friday, 6th May 2016, 8:43 pm
Updated Friday, 6th May 2016, 9:50 pm
Candidates are waiting to find out their fate at the ballot box.

Our reporter Alex Moore is at the count where candidates are waiting to find out if they've been victorious or not at the ballot box.

Sheffield Council is still under Labour control after the party retained the large majority of its seats in Thursday’s election.

The only wards to see any political shift were Beauchief and Greenhill, where Labour lost two seats to the Liberal Democrats, Broomhill and Sharrow Vale, where the Green Party lost one seat to Labour and Nether Edge and Sharrow, where the Greens gained one back from Labour.

Sign up to our daily newsletter

The i newsletter cut through the noise

There were close calls in the new City ward, where the Greens nearly took a second seat, Declan Walsh just 25 votes behind Labour’s Moya O’Rourke in fourth. And in Stocksbridge and Upper Don UKIP’s Graeme Waddicar was only three votes away from making it a clean sweep for his party, missing out to Labour’s Richard Crowther.

But the closest result was in West Ecclesfield, where UKIP and Labour tied for the third seat. Labour took it after a tie-breaking vote was drawn.

The new makeup of the council with all votes counted is: Labour, 57; Liberal Democrats, 19 seats; the Green Party, four seats; Ukip, four seats.

WHO WAS ELECTED

Park & Arbourthorne

Julie Dore (Labour) 1962


Ben Miskell (Labour) 1639


Jack Scott (Labour) 1497

Beauchief & Greenhill

Bob Pullin (Lib Dem) 2369


Richard Shaw (Lib Dem) 2322


Andy Nash (Lib Dem) 2300

Beighton

Helen Mirfin-Boukouris (Labour) 1962


Ian Saunders (Labour) 1947


Chris Roslings-Joseph (Labour) 1704

Birley

Bryan Lodge (Labour) 1912


Denise Fox (Labour) 1861


Karen McGowan (Labour) 1719

Broomhill & Sharrow Vale

Michelle Cook(Labour) 1956


Magid Mah (Green) 1882


Kieran Harpham (Labour) 1860

Burngreave

Jackie Drayton (Labour) 3483


Talib Hussain (Labour) 3228


Mark Jones (Labour) 2784

City

Douglas Johnson (Green) 708


Robert Murphy (Green) 626


Moya Ann O’Rourke (Labour) 617

Crookes & Crosspool

Anne Murphy (Labour) 2713


Adam Hanrahan (Lib Dem) 2573


Craig Gamble-Pugh (Labour) 2180

Darnall

Mazher Iqball (Labour) 2806


Mary Lea (Labour) 2672


Zahira Naz (Labour) 2423

Dore & Totley

Colin Ross (Lib Dem) 3875


Joe Otten (Lib Dem) 3547


Martin Smith (Lib Dem) 3391

East Ecclesfield

Andy Bainbridge (Labour) 1919

Steve Wilson (Labour) 1558


Pauline Andrews (Ukip) 1531 


Ecclesall

Paul Scriven (Lib Dem) 3164


Roger Davison (Lib Dem) 3439


Shaffaq Mohammed (Lib Dem) 2787

Firth Park

Alan Law (Labour) 2424


Abdul Khayum (Labour) 1916


Abtisam Mohammed (Labour) 1844

Fulwood

Sue Alston (Lib Dem) 3388


Andrew Sangar (Lib Dem) 3112


Cliff Woodcraft (Lib Dem) 3063

Gleadless Valley

Lewis Dagnall (Labour) 2348


Chris Peace (Labour) 2347


Cate McDonald (Labour) 2235

Graves Park

Ian Auckland (Lib Dem) 2889


Susan Auckland (Lib Dem) 2627


Steve Ayris (Lib Dem) 2374

Hillsborough

Bob Johnson (Labour) 2998


George Lindars-Hammond (Lab) 2328


Josie Paszek (Labour) 2312

Manor Castle

Pat Midgley (Labour) 1778


Lisa Banes (Labour) 1593


Terry Fox (Labour) 1523

Mosborough

Tony Downing (Labour) 1992

David Barker (Labour ) 1833


Isobel Bowler (Labour) 1661

Nether Edge & Sharrow

Nasima Akther (Labour) 2850


Mohammad Maroof (Labour) 2646


Alison Teal (Green) 2563

Richmond

Mike Drabble (Labour) 2177


Dianne Hurst (Labour) 1963


Peter Rippon (Labour) 1667

Shiregreen & Brightside

Dawn Dale (Labour) 2203


Peter Price (Labour) 2273


Garry Weatherall (Labour) 1746

Southey


Tony Damms (Labour) 2014


Leigh Bramall (Labour) 1926


Jayne Dunn (Labour) 1834

Stannington

David Baker (Lib Dem) 2665


Penny Baker (Lib Dem) 2524


Vickie Priestley (Lib Dem) 2332

Stocksbridge & Upper Don

Jack Clarkson (Ukip) 2097


Keith Davis (Ukip) 1952


Richard Crowther (Labour) 1688

Walkley

Olivia Blake (Labour) 2686


Ben Curran (Labour) 2459


Neale Gibson (Labour) 2213

West Ecclesfield

Charles Booker (Ukip) 1651

Adam Hurst (Labour) 1675


Zoe Sykes (Labour) 1507

Woodhouse

Mick Rooney (Labour) 2014


Jackie Satur (Labour) 1790


Paul Wood (Labour) 1696

* Dr Alan Billings remains South Yorkshire's PCC

* PCC results - David Allen (English Democrats) 6687, Alan Billings (Labour) 69064, Gavin Felton (UKIP) 19393, Joe Otten (Liberal Democrats) 21877 Ian Walker (Conservative) 1146