Rising Sheffield badminton star gets England Under-19 call-up

editorial image
0
Have your say

Sheffield’s James Farmer is up to 13th in the national singles rankings.

The boost comes after good results in the recent Scottish and Welsh Open Badminton Tournaments in which he won all his qualifying matches for the main mens singles events without dropping a game, defeating two players ranked above him in the process

Farmer won his first senior gold event, the mens singles, at the Northumberland Tournament in Newcastle last weekend.

He beat Nathan Rossiter (Notre Dame) 22-20, 21-11 in the quarter-finals and with a 21-15, 18-21, 22-20 victory over the top seed Joel Douse (Bucks) reached the final where he defeated Josh Young, seeded no 2 and ranked 3 places above him, 23-21, 21-17.

He has been selected to join the England under 19 squad who are going to Lublin in Poland for the Li-Ning Polish international at the end of this month.

Farmer joins Sheffield juniors James Youle (High Storrs) and William Atkin (King Ecgbert) who have already played for England this season and this equals the achievement of two seasons ago when three players James, Chloe Birch and Natalie Chan-Lam represented the country.

Jasmine Lidster (Westfield) won the girls singles and doubles at the Yorkshire Under 13 Open tournament in York.

After winning her group and quarter-final games she beat Annie Zhu (Stockton) 21-6 in the semis and won the event with a 21-9 victory overKatharine Arksey (Hull). In the doubles Jasmine and Lucy Walker (Wakefield) won their first round group matches and were also undefeated in the second round group contesting places 1-6.

Serena Khan (High Storrs) and Charlotte Hall (Hull) were runners-up.

Gareth Pang (High Storrs) beat Archit Sachdeva (Tapton) 21-9 in the boys singles semi-final but finished runner-up in this event after losing 14-21 to Tom Crabtree (Leeds) in the final.

However Archit and Stanley Wood ( (York) beat Isaac Clayton and George Howard (Notre Dame) 15-9, 15-10 in the boys doubles semi-finals but lost in the final 7-15, 13-15 to Michael Featherstone (Brighouse) and Owen Walker (Beverley).

Michael and Owen had earlier defeated John Lowe and James May (King Edward VII)15-13, 15-7 in their semi. In the play-off for thirrd and fourth places John and James beat Isaac and George 15-11, 15-10.

Nathan Rossiter (Notre Dame) was called up at the last minute to play for Yorkshire 2 in the first weekend of the Badminton England Division 1of the County Championships at Cheltenham.

In a 9-1 victory for Yorkshire over Leinster and 5-5 draws against Sussex and Surrey Nathan and James Farmer won all their second mens doubles matches and James won two of his three 1st mens singles matches.

After losing in the boys doubles semi-finals in two Badminton England Under 17 Gold tournaments earlier in the season it was a case of third time lucky for Notre Dame student Nathan Rossiter and George Priestman (Lancashire) in the event at Surrey Sports Park, Guildford.

After winning their group matches they defeated James Youle (High Storrs) and Jack Wild (Cheshire) 21-16, 21-15 in the semi-finals and went on to win the event with a 21-14, 21-14 victory over Avinash Gupta and Steven Stallwood (Bucks).

* More badminton in Grass Roots next week.