Cheltenham Festival of Racing returns to Owlerton - plus Jan 29 & 30 dog cards

Owlerton Greyhound Stadium
Owlerton Greyhound Stadium
0
Have your say

Racing fans are set for a double dose of action when the Cheltenham Festival of Racing makes its return to Owlerton Greyhound Stadium.

On Thursday, March 17, Yorkshire’s premier race track will be putting on a special breakfast and staging three hours of live greyhound racing.

It will be followed by a three-course lunch and live action from the third day of the Cheltenham Festival where the main race will be the Ladbrokes World Hurdle.

Dave Perry, general manager of Owlerton Stadium said: “We are looking forward to staging our Cheltenham Festival of Racing again.

“It is an event that we look forward to every year.

“With some good food, live dog racing and the excitement of the horses at Cheltenham, it promises to be a great day.”

For more information and to book seats, visit www.owlertonstadium.co.uk or call 0114 2343074.

Owlerton tonight (Fri, Jan 29): 18:39 500M Flat (A7) 1 Tick Tock Clock; 2 El Gato; 3 Extra Charge; 4 Geelo Brenny; 5 Swift Typhoon; 6 Glenpadden Weir

18:56 500M Flat (A2) 1 Kowloon Mickey; 2 Rahyvira Razl; 3 Mattersey Milly; 4 Chien Noir; 5 Soberano Girl; 6 Iconic Murrey

19:11 500m Flat (A4) 1 El Pixie; 2 Sapphire Man; 3 Jeddies Pipa; 4 Tias May; 5 Bower City; 6 Southpaw Outlaw

19:27 500M Flat Handicap 1 Slaneyside Floyd; 2 Leona Hi; 3 Leonas Lark; 4 Cedrick The Great; 5 Liosgarbh Club; 6 Coolavanny Park

19:43 280M Flat (D2) 1 Coles Hawk; 2 Ballyhide Master; 3 Is It Time; 4 Swift Darius; 5 Rock Island Java; 6 Ola Triangle

19:58 500M Flat (A3) 1 Corrie Josie; 2 Russanda Vicky; 3 Winetavern Mouse; 4 Sibsey Annie; 5 Baleoutmay; 6 Smudgey

20:14 500M Flat (A5) 1 Ballycowen Tess; 2 Wooly Escalade; 3 Yahoo Trish; 4 Dream Company; 5 Thomas Golden; 6 Cheap Timber

20:31 280M Flat (D3) 1 Unique Trigger; 2 Westminster Rock; 3 Swift Musket; 4 Hannibal Lecter; 5 Shemo; 6 Droumbanna

20:47 500M Flat (A5) 1 Dunbolg Cygnus; 2 Lookforthebolt; 3 Isnt That Nice; 4 Iconic Butch; 5Stanton Cimla; 6 Wo Sandie

21:02 500m Flat (A1) 1 Geelo Speedo; 2 Farloe Striker; 3 Golden Lexie; 4 Its Jack; 5 Swift Ranger; 6Ballymack Bart

21:17 500m Flat (A8) 1 Curra Lady; 2 What Could; 3 Storming Isi Lil; 4 Derrymoyle Lily; 5 Meagans Hope; 6 Swift Pepper

21:33 500m Flat (A5) 1 Newlodge Caitlin; 2 Garryglass Swift; 3 Kylenoe Magpie; 4 Paudies Pup; 5 Cimla Cash; 6 Geneva Jazz

21:50 280M Flat (D4) 1 Compass Ray; 2 Global Sivola; 3 Townside Xenia; 4 Oasis; 5 Poormans Scolari; 6 Mafi Mushkila

22:07 500M Flat (A3) 1 Grease Lightning; 2 Resident Hawk; 3 Kilcotton Cab; 4 Emmas Wit Shadow; 5 Mals Lad; 6 That Man Again

22.23 500M Flat (A2) 1 Swift Bush; 2 Mega Snape; 3 Ravenswood Darla; 4 Hediton Rowland; 5 Mustang Pursuit; 6 Rebellious Kahn

22.40 500m 500M Flat (A1) 1 Esio Trot; 2 Qatar Fortune; 3 Clonkeen Snowy; 4 Razldazl Godsend; 5 Lightfoot Scolar; 6 Next Weeks News

TOMORROW 19:25 500M Flat (A4) 1 Alaska; 2 Derryhogan Wizzy; 3 Glenbuck Rose; 4 Headford Bomb; 5 Shellys opinion; 6 Lindrick Ronnie

19:40 280M Flat (D4) 1 Panther Run; 2 Russelena Jet; 3 Marinas Chief; 4 Iconic Marlon; 5 Russelena Queen; 6 Whinmoor Tim

19:55 500M Flat Hurdle Handicap 1 Whinmoor Vixen; 2 Whinmoor Dasher; 3 Mineola Aunty; 4 Ascot Robert; 5 Gotoon Sniper; 6 Swift Davis

20:10 500M Flat (A2) 1 Droopys Ewing; 2 Geelo Bullet; 3 Swift Ever; 4 Delivery Boy; 5 Boozed Official; 6 Imaginetheimpact

20:25 500M Flat (A5) 1 Manic Mo; 2 Penny Bass; 3 Swift Fantasia; 4 Whinmoor Comet ; 5 Reggies Swan; 6 Iconic Belle

20:40 500M Flat (A6) 1 Magna Ron; 2 Tellymac; 3 Punters Return; 4 Miss Glamour; 5 Nerdy; 6 Brough Justice

20:55 500M Flat (A7) 1 Coloured Sonic; 2 Smart Cookie; 3 West Indian; 4 Russelena Jessie; 5 Stunning Faith; 6 Lostrigg Bella

21:10 500M Flat (A3) 1 Nations; 2 Cimla Quinta; 3 Derryhogan Tizzy; 4 Jolly Ringer; 5 Kehoe Speaking; 6 Balistic Kid

21:25 500M Flat (D3) 1 Blue Boy Hawk ; 2 Adamant Pele; 3 Russelena Moll; 4 Geelow Jewel; 5 Roedhelmrockstar; 6 Shish Or Girl

21:40 500M Flat (A6) 1 Rushwee Impact; 2 Sheldon Cooper; 3 Russelena Rita; 4 Lisnadara Prince; 5 Iconic Lisa; 6 Unique Denzil

21:55 500M Flat (A2) 1 Black Limo; 2 Russanda Roslea; 3 Mumhan Alainn ; 4 Whats Her Name; 5 Troydale Rhino; 6 Swift Aiden

22:10 280M Flat (D4) 1 Aero Invicta; 2 Russelena Bonnie; 3 Smokin Joey; 4 Battyford Kevin; 5 Unique Cassandra; 6 Graiguenoe Molly

22:25 500M Flat (A3) 1 Hot Buns; 2 Ferndale Tiger; 3 All Time Great; 4 RoedhelmFirebird; 5 Russanda Rachel; 6 Coolandvanny Sean

22:40 500M Flat (A7) 1 Drumcrow River; 2 Bentons Spell; 3 Cimla Visa; 4 Miranda Sandy; 5 Ballyrussel Dan; 6 Mounthillary