Flower power for Doncaster in Bloom

Doncaster in Bloom - Good Luck Team GB Category 7 Winner.
Doncaster in Bloom - Good Luck Team GB Category 7 Winner.
0
Have your say

EVERYTHING is coming up roses for a host of green-fingered gardeners who have been rewarded for their flower power.

Gardening enthusiasts from across the town have been honoured at the annual Doncaster In Bloom contest.

Keen growers from across the generations took part in Doncaster Council’s yearly competition to celebrate glorious gardens across the borough.

The results were announced to a packed audience at the Mansion House in an event hosted by Mayor Peter Davies and Deputy Mayor Cynthia Ransome.

More than 100 category winners received certificates for their entries, in categories which included Best Garden, Best Display and Best Wildlife or Sustainable Garden.

The popular Unusual Container section attracted a range of creative entries including displays on a bicycle, stepladder and playhouse, and within a bath and a colander.

Deputy Mayor Cynthia Ransome said: “The competition is an important part of our campaign to encourage all Doncaster’s residents to take a pride in the places where they live.

“This year’s entries were of an excellent standard and I was particularly pleased to see how many young people took part.”

This year’s youngest entrant, four-year-old Thomas Rowley, who entered the contest with grandparents Mary and Mel Rowley of Hyde Park, was also on hand to pick up his prize.

This year’s entries were of an excellent standard

* Category 1a – Best Garden – Private Residents

Winner – Graham Darlow (Gold)

* Category 1b – Best Garden – St Leger Homes Tenants

Winner – Terry Atack (Gold)

* Category 1c – Best Garden – Newcomer

Winner – Helen Hann (Gold)

* Category 2a – Best Display – Private Residents

Winner – Graham Darlow (Gold)

* Category 2b – Best Display – St Leger Homes Tenants

Winner – Terry Atack (Gold)

* Category 3a – Premises – Tourism, Leisure & Hospitality Premises

Winner – The Crown Hotel - Bawtry (Gold)

* Category 3b – Premises – Business Premises

Winner – HMP/YOI Hatfield (Gold)

* Category 4a – Love Where You Live - Community (Local Group)

Winner – Victoria Close Community Group - Stainforth (Gold)

* Category 4b – Community (Local TARA)

Winner – Conisbrough OVAL TARA (Gold)

* Category 5 – Wildlife/Sustainable Garden

Winner – Warmsworth Primary School (Gold)

* Category 6 – Young Persons

Winner – Warmsworth Primary School (Gold)

Silver Gilt Awards – Hexthorpe Primary School Allotment Club

* Category 7 – Most Unusual Container

Winner - HMP/YOI Hatfield with Good Luck Team GB

* Allotment of the Year

Winner – Ian Gray – Silver Jubilee Allotments, Cantley (Silver Gilt)