Sheffield’s 19-medal haul in South Yorkshire Schools Summer Games

South Yorkshire School  Summer Games
South Yorkshire School Summer Games
0
Have your say

South Yorkshire school children celebrated the summer of sport by taking part in their own Olympic-style event in Barnsley.

Almost 700 youngsters from Barnsley, Rotherham, Doncaster and Sheffield competed in the 2016 South Yorkshire School Games Summer Festival at Horizon Community College and Shaw Lane Sport Club.

Former England international hockey player, Charlotte Hartley officially opened the games following a traditional athletes’ parade.

Primary and secondary age pupils competed in six events, including special educational needs and disability competitions (SEND) plus an adventure challenge.

The event, supported by a team of 70 volunteers, also included a multi-sport Change 4 Life festival.

Sheffield schools were the big winners coming away with 19 medals – five golds, six silvers and eight bronze.

Meadowhead School and Tapton School pupils picked up three medals each.

There were seven medals for Rotherham schools, Doncaster won six and Barnsley were awarded four.

Simon Pugh, development manager for South Yorkshire Sport, which organises the Games, said: “We’ve hosted the Games every year since 2012 as part of the legacy of the London Olympics and, once again, it was a fantastic occasion and display of competitive sport.

“It was inspiring to see the talent and team work on show but, importantly, the young people supporting each other across the different events.”

Ahead of the Summer Festival, 350 pupils from South Yorkshire schools also took part in two standalone sporting finals in Barnsley – orienteering at Cannon Hall and athletics at the Dorothy Hyman Sports Centre.

It follows the 2016 South Yorkshire School Games Winter Festival at the English Institute of Sport Sheffield in March.

Results -

Adventure Challenge - Primary: 1 Kelford &Thurcroft (Rotherham); 2 Mossbrook & Lowedges (Sheffield); 3 Stonehill (Doncaster).

Secondary: 1 Wingfield (Rotherham); 2 Kelford & Aston (Rotherham); 3 Notre Dame (Sheffield).

Change4Life - 1 Laithes Primary School (Barnsley); 2 Hartley Brook Primary School (Sheffield); 3 Woodseats Primary School (Sheffield).

Cricket (Y7-11 SEND): 1 Fir Vale School (Sheffield); 2 Greenacre School (Barnsley); 3 Handsworth Grange (Sheffield).

Tennis, Primary Y3/4: 1 Greenhill Primary A (Sheffield); 2 Thrybergh Fullerton CE (Rotherham); 3 Willow Academy (Doncaster).

Y9/10 girls: 1 Meadowhead School (Sheffield); 2 Thrybergh Academy (Rotherham); 3 Wales High (Sheffield).

Y9/10 boys: 1 Hayfield School A (Doncaster); 2 Meadowhead School (Sheffield); 3 Wales High (Sheffield).

Y7/8 girls: 1 Tapton School A (Sheffield); 2 Hayfield School A (Doncaster); 3 Tapton School B (Sheffield).

Y7/8 boys: 1 Wales High (Rotherham); 2 Meadowhead School (Sheffield); 3 Tapton School (Sheffield).

Tri-golf (Y3-6 SEND): 1 Lowfield Primary (Sheffield); 2 Nether Green Junior (Sheffield); 3 High View PLC (Barnsley.)

Tri-golf (Y3-6): 1 Owston Park Primary (Doncaster); 2 Willow Academy (Doncaster); 3 St Alban’s Wickersley (Rotherham).

Orienteering, Y3/4 boys: 1 Dore Primary School (Sheffield); 2 Monteney Primary School (Sheffield); 3 Mosborough Primary School (Sheffield).

Y3/4 girls: 1 Hunter’s Bar Juniors (Sheffield); 2 Westways Primary School (Sheffield); 3 Mundella Primary School (Sheffield).

Y5/6 boys: 1 Totley All Saints (Sheffield); 2 Hunter’s Bar Junior School (Sheffield); 3 Nether Green Junior (Sheffield).

Y5/6 girls: 1 Nether Green Junior (Sheffield); 2 Silkstone Primary School (Barnsley); 3 Mosborough Primary School (Sheffield).

Athletics, Y5/6: 1 Nether Green Junior (Sheffield); 2 Ecclesall Junior School (Sheffield); 3 Sandringham Primary (Doncaster).